„Mida võim teeb inimesega ja inimene võimuga, on lavastajale huvitav jälgida. Mul ei ole selget vastust, miks Venemaalt tagasi pidin tulema, aga ju on lihtne lõpetada suhtlemine, kui ei ole enam kasulik," räägib Neeme Kuningas (63). Planeeritud kolme hooaja asemel sai ta Krasnojarskis lavastada vaid poolteist hooaega, kuni lõppesid tema tööluba ja ka viisa.

Kunagine Estonia teatri peanäitejuht istub maakodus Käsmus ega mõista, mis valesti läks.

Kuuldavasti tulid tagasi nii, et isegi asjad jäid maha. Mis sul sinna jäid – libretod, raamatud, ülikonnad?

Enamasti on see selline väikekodanlik varandus. Riiete ja kohvri kohta on mulle antud tagasisidet, et sinna, kus ma need jätsin, neid enam pole. Kas need on kadunud, maha müüdud või lihtsalt minema visatud, selles osas mul vastus puudub. Eks kirjad on enamasti arvutis alles ning raamatuid ja libretosid on tänapäeval võimalik taastada. Samuti saab riided uued osta, aga usaldust selle maa ja kogu juhtunu suhtes on mul raske taastada.

Miks sinu tööluba ei pikendatud?

Vastus on, et ma ei tea. Minu tööluba lõppes 27. augustil 2018. Võimul puudub kohustus otsust põhjendada. Venemaal nagu ka Eestis ei pea põhjendama, miks tööluba või viisat võõra riigi kodanikule ei anta või seda ei pikendata. Minu uue tööloa taotlus anti teatri poolt sisse juba 2018. aasta mais ja kõik toimingud sarnanesid samade protseduuridega, nagu olin ka varasema tööloa puhul teinud. Kuna ma tõde ei tea, võin ainult konstrueerida võimalikke variante. Ütleme siis, et need on minupoolsed vandenõuteooriad.