Mida sügisele lähemale, seda rohkem läheb mõte uitama – mismoodi oleks võimalik pime aeg aastast soojal maal veeta nii, et tööelu ei kannataks? Kliimapagulus on Eestis kasvav trend. Neid, kes alates oktoobrist Eestimaa tolmu jalgelt pühivad ja kevade hakul siia tagasi tulevad, on iga aastaga aina rohkem. Suur talvitujate kogukond on näiteks Hispaanias Marbellas, kus Rocca al Mare Kool on avanud suisa õppeasutuse filiaali, et kliimapagulaste lapsed saaksid seal kuni 6. klassini õppida. Kohalikku Royal Tennis Club'i juhib seal samuti eestlane ja seda klubi võibki nimetada Marbella eestlaste armastatuimaks kogunemiskohaks.

Ka Tenerifel talvitub sadu, et mitte öelda tuhandeid eestlasi. See on vanema generatsiooni talvine lemmikpõgenemiskoht, sest on oma soodsa hinnatasemega vastuvõetav isegi kokkuhoidlikule Eesti pensionärile. Lõunasse kolivad talveks juba järjest nooremad. Suvise Kodu-eri jaoks käisin külas La Gomera saarel talvituval Eesti Televisiooni endisel ilmateadustajal Martin Mileikol, kes on sinna maalilisele mäeküljele maja ostnud. Ka temal sai villand tuulisest ja külmast Tallinnast ning kuna tal on võimalus teha oma tööd distantsilt, polnud lahkuda raske. Kadedaks teeb kujutluspilt, kuidas Martin mõnusa kliimaga päikesesaarel omi konte soojendab, samal ajal kui mina meetriste lumehangedega võitlen, autoaknaid jääst puhtaks kraabin ja kaminasse aina puid alla viskan.

Selles Kodu-eris saab sõna ettevõtja Raimo Kägu, kes Itaalias juba mitu aastat kanda kinnitanud ja uut elu üles ehitanud (vt lk 30). Raimo ütleb otse, et põgenes soojale maale Ihasalu lakkamatute tormituulte ja talvise lumerahe eest. Ta taastab ja ehitab nüüd Piemonte maakonnas villat, kuhu saavad ka teised eestlased külma eest pakku tulla – ja nii mõnedki on juba käinud ka. Kägu sõnul on päike inimesele elulise tähtsusega – sooja ilmaga ära hellitatud itaallased on koheselt mornid, kui väljas on pilvine ilm. Keegi ei taha suhelda, külas käia ega nalja visata. Aga nii kui päike välja tuleb, on kõigil rõõmus nägu ees ja äri käib suure lustiga. Ei tasu siis imestada, miks eestlased on torssis ja tõre rahvas – katsuge ise jääda rõõmsaks maanurgas, kus päike paistab vaid pooltel kuudel aastas! Seni kuni me ei saa endale lubada elu rändlinnuna, kes talveks soojale maale lendab, võime oma mõtet ja fantaasiat toita nende inimeste lugudega, kes on sellise elustiili saavutanud.

Päikeseküllast sügist!